„OPIEKA” tematem III Warszawskiego Hackathonu
Już po raz trzeci na Politechnice Warszawskiej odbył się konkurs TECHGENERATION organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK oraz Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. 7 grudnia 2024 w Audytorium Centralnym WEiTI zgromadziło się ponad 100 młodych pasjonatów technologii, którzy przez cały dzień pracowali nad innowacyjnymi projektami, służącymi szeroko rozumianej opiece. Hackaton był okazją do spróbowania swoich sił w obszarze sztucznej inteligencji, inżynierii Internetu Rzeczy (IoT), elektroniki, matematyki i informatyki.
⇒W hackathonie wzięły udział 32 zespoły składające się z od 2 do 4 osób podzielone na 2 kategorie – klasy 8. i szkoły średnie oraz studenci I i II stopnia. W tym roku zgłosiły się m.in. zespoły ze szkół podstawowych i wyższych z Warszawy, Lublina, Poznania, Białegostoku i Żarnowca, a także z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Głównej Handlowej, a nawet Uniwersytetu Technicznego w niemieckim Würzburgu.
⇒Uczestnicy zmierzyli się z ujawnionym w dniu wydarzenia wyzwaniem, które dotyczyło szeroko pojętej opieki. Temat ten zainspirował do tworzenia technologicznych rozwiązań wspierających osoby niepełnosprawne, osoby starsze, zwierzęta, infrastrukturę oraz środowisko. Wszystkie zespoły pracowały na platformie Arduino, co pozwoliło na szybkie prototypowanie i precyzyjne sterowanie urządzeniami.
⇒Po intensywnym dniu pracy drużyny zaprezentowały swoje projekty przed jury, które oceniało ich pomysły pod kątem innowacyjności, jakości wykonania, zgodności z tematem, poziomu technicznego, jakości wykonania prototypu oraz sposobu prezentacji. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in.:
Kategoria I
Uczniowie klas 8 SP oraz szkół średnich
Miejsce III Zespół nr 13 Projekt: Lokalizator dla dziecka z guzikiem wysyłającym rodzicom powiadomienie na smartfon.
Miejsce II Zespół nr 24 Projekt: Inteligentna buda dla pasa.
Miejsce I Zespół nr 3 Projekt: Spider Sense – czapka dla osób niewidomych.
Kategoria II
Studenci I i II stopnia
Miejsce III Zespół nr 34 Projekt: Aura lens – inteligente okulary.
Miejsce II Zespół nr 32 Projekt: Smart home bez wykluczeni – inteligenta opaska.
Miejsce I Zespół nr 29 Projekt: No pressure – łóżko przeciw odleżynom.
Wyróżnienie
Zespół nr 3 Projekt: Humitemp 2.0. Inteligentna regulacja temperatury w pomieszczenia.