10 listopada 2021

Bo nie jest „światło” by pod korcem stało…

W piątek, 05.11.2021 roku w ŻAGLACH odbyła się konferencja poświęcona Cyprianowi Norwidowi. Aktywnie włączyliśmy się w ten sposób w szereg różnych wydarzeń i obchodów związanych z Patronem Roku 2021.

Do współpracy w przygotowaniu konferencji zaprosiliśmy warszawskie Muzeum Literatury oraz znanego polskiego rzeźbiarza – Łukasza Krupskiego.

 

A jednak wciąż szuka człowiek odpowiedzi ostatecznej, tej właściwej. Trzeba szukać poza czasem, pytać tych, którzy nie są zaplątani w dzieje, którzy stoją przed wrotami dziejów, dzierżąc w dłoniach początek łańcucha historii i kultury. Zapytam więc za poetą, „człowieka wiecznego” – Prometeusza Adama, „Cóż wiesz o pięknem? – Kształtem jest miłości.”

– taki pisał, cytując Norwida, Łukasz Krupski w swoim eseju „Spotkanie” w 2014 roku. W trakcie naszego spotkania artysta opowiadał o swojej pracy twórczej nad popiersiem poety i innymi dziełami. Dodatkową atrakcją spotkania był fakt, że uczniowie mogli „namacalnie” zapoznać się z niektórymi rzeźbami Łukasza Krupskiego.

 

Najważniejszym elementem spotkania był jednak wieńczący całe wydarzenie konkurs recytatorski i wystąpienia naszych uczniów interpretujących poezję czwartego wieszcza. Były to doprawdy pełne powagi i podniosłości chwile, gdy nasi podopieczni mierzyli się z trudną materią literacką. Mogliśmy wtedy zobaczyć, co to naprawdę znaczy „rzeźbić w słowie”, jak wiele wysiłku trzeba w to włożyć. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie wykazali się nie tylko pracowitością (przygotowanie pamięciowe nieraz bardzo długich fragmentów), odwagą (prezentacja wystąpienia przed widownią), ale także przede wszystkim ogromną maestrią wykonania, zaangażowaniem i wspaniałym popisem scenicznym.

 

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ORAZ ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!