13 lutego 2024

Oblicze Pana

Pisanie ikon na lekcjach religii w klasie maturalnej

Religia w klasie 4LO odbywa się w dwóch grupach. Połowa uczniów właśnie skończyła pisanie ikony Chrystusa – w miniony piątek pracę rozpoczęła druga grupa. Ten pilotażowy projekt realizowany pod okiem pani Małgorzaty Domańskiej (https://www.facebook.com/ArtificiumMalgorzataDomanska) okazał się sukcesem – nie tylko dlatego, że udało się w ten sposób zatrzymać maturzystów w szkolnej pracowni plastycznej w piątki w godzinach 14.35–16.00. Oddajmy głos kilku maturzystom:

Każdy z nas przez starał się uwiecznić na kawałku drewna wizerunek Chrystusa-Zwycięzcy. W ten sposób my, uczniowie, odkryliśmy pokłady cierpliwości, poznaliśmy poprawną technikę malowania, a przy okazji spędziliśmy bardzo miło i produktywnie czas. Być może niektórzy odkryli nawet swój kolejny talent. Liczymy na to, że kiedyś ikony naszego autorstwa zawisną na ścianach domów szanownych Czytelników!

Każda praca miała być taka sama, ale dla każdego jest wyjątkowa, mimo że pełna defektów. Pani Małgorzata powiedziała, że poniekąd odwzorowuje autora, z czym się zgadzam. Defekty czynią ją bardziej unikatową.

Wpatrywanie się w ikonę było bardzo kojące. Emocje, które przekazywała twarz Chrystusa, wydawały się bardzo osobiste i skierowane tylko do mnie. Skłoniło mnie to do refleksji o tym, że Bóg jest poniekąd jedyną Osobą, którą widzi i docenia każdy trud, którego się podejmuję, mimo że póki co nie otrzymuje się za niego nagrody.

Pisanie ikon na religii było naprawdę wartościowym przeżyciem. Nie tylko pogłębiło nasze zdolności artystyczne, ale i stworzyło przestrzeń na przemyślenia i kontakt z Bogiem. Towarzyszyła nam przyjemna i wesoła atmosfera, która pozwalała odpocząć po całym tygodniu ciężkiej nauki. Z chęcią wziąłbym ponownie udział w tego typu lekcjach.